Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Kwietniowe Święta Książki

Dorota Wojciechowska-Danek autorka polskiego plakatu tej edycji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci

Święto obchodzone jest co roku w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena i ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.

2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Jest to coroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, wystąpił z nim w 1926 roku wydawca z Walencji, Vincente Clavel Andres. 23 kwietnia jest też świętem narodowym Katalonii, dniem jej patrona - św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, które miały symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. W 1995 roku UNESCO ogłosiło 23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

4. Strony w książkach zaczęto numerować w XVI wieku, a przecinki pojawiły się na przełomie XV i XVI wieku.5. W Japonii wydrukowano zapachową książkę kucharską. Żeby poznać aromat danej potrawy, pociera się kartkę nadgarstkiem.6. Statystycznie, strona, na której czytelnicy najczęściej tracą zainteresowanie książką to strona numer 18.

Czy wiesz, że...

1. Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia, którą wydano w ponad 800 językach.2. Najwięcej, bo ponad 600 powieści w czasach "ery gęsiego pióra" napisał Polak - Józef Ignacy Kraszewski.3. Najmniejsza książka na świecie ma wymiary 0,07 mm na 0,09 mm, a największa 1,8 m na 2,75 m.3. Literatura dla dzieci i młodzieży zaczęła powstawać dopiero w XVIII wieku.

• "...Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra... (Henryk Sienkiewicz)
  • "Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem (przysłowie chińskie)
  • "Książki nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez uprzykrzenia". (Ignacy Krasicki)

Cytaty, złote Myśli, Przysłowia