Projekt „Teatr łączy pokolenia”

Projekt „Teatr łączy pokolenia” adresowany jest do dwóch grup teatralnych, zróżnicowanych pokoleniowo. Pierwsza to uczniowie kl. IVc i VIe Szkoły Podstawowej nr 1 w Legionowie, którzy w ubiegłych latach uczestniczyli w różnorodnych przedsięwzięciach teatralnych. Druga to seniorki (7 osób) działające w grupie teatralnej „Etiuda” w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie. Dzieci i seniorki poznały się w ubiegłym roku przy okazji prezentacji teatralnych. Od początku października grupy spotykają się raz w tygodniu (w poniedziałki). Ten sam dzień spotkań pozwala na zaplanowanie wspólnego działania uczestników zarówno na terenie szkoły, jak i w MOK.
                 Zajęcia teatralne posiadają charakter warsztatowy. Podczas spotkań uczestnicy tworzą etiudy, które poruszają bliskie im tematy, mówią o ich radościach i smutkach. Zespół „Etiuda” sięgnął po teksty literackie i na ich podstawie buduje elementy przedstawienia. Od stycznia 2019 roku będą miały miejsce wspólne zajęcia teatralne i praca nad spektaklem (powstanie on z przygotowanych etiud). Pracy teatralnej będą towarzyszyły spotkania integracyjne, które pozwolą na wzajemne poznanie się uczestników, wymianę doświadczeń, dyskusję na nurtujące tematy. Zaplanowano andrzejki, spotkanie wigilijne i wielkanocne, a także wspólny wyjazd do teatru. Efektem finalnym spotkań będzie stworzenie przedstawienia. Uczniowie wraz z seniorami przygotują spektakl (wymyślą kreacje aktorskie, zaprojektują kostiumy, scenografię, afisz i zaproszenia dla gości). Grupy zaplanowały premierę w okolicach Dnia Dziecka.
                Projekt „Teatr łączy pokolenia” ma na celu przyjrzenie się (przy okazji wspólnej pracy), jak czas (wiek) wpływa na postrzeganie teatru, co skłoniło osoby z poszczególnych grup do pracy teatralnej, a także czy wspólne przebywanie, integracja na artystycznym gruncie połączy pokolenia.

Joanna Kłak i Dorota Przekazińska