Lekcja otwarta z geografii

W dniu 28.05.2019 r. w klasie 3A gimnazjum odbyła się lekcja otwarta z geografii pt. „Turystyka”. Lekcję przygotowała i poprowadziła Pani Izabela Śmiałek – nauczyciel geografii. Lekcja otwarta zrealizowana była w ramach wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami szkół legionowskich. Na lekcję przybyli zaproszeni goście: wicedyrektor SP nr 1, nauczyciele ze szkół legionowskich – Szkoły Podstawowej nr 7, Szkoły Podstawowej nr 4 oraz nauczyciele naszej szkoły.
Celem lekcji było poznanie walorów turystycznych Polski i polskich obiektów znajdujących się na Liście Światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.
Uczniowie dzięki lekcji potrafią wymienić walory turystyczne wybranych regionów geograficznych Polski, wskazać na mapie Polski regiony i obiekty o wyjątkowych walorach turystycznych oraz ocenić znaczenie turystyki dla gospodarki.
W czasie zajęć wykorzystano narzędzia TIK, w tym prezentację multimedialną oraz metodę sześciu kapeluszy stworzoną przez Edwarda De Bono. Idea sześciu kapeluszy pozwala na twórcze podejście do rozwiązywania problemów, wskazuje sześć różnych stron, z jakich można dany problem postrzegać.
Uczniowie pracowali w 5-osobowych zespołach. Przedmiotem ich rozważań i dyskusji była „Atrakcyjność turystyczna Polski dla zagranicznego turysty”. Każda z sześciu grup, na podstawie podręcznika, atlasu geograficznego i materiału zaprezentowanego
w ramach projektu przygotowała swoje wystąpienie.
Uczniowie pracowali bardzo aktywnie. Po lekcji odbyło się krótkie spotkanie z gośćmi, gdzie wspólnie dokonano ewaluacji zajęć.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w lekcji otwartej.

Izabela Śmiałek – nauczyciel geografii