Smog - prelekcja z Urzędu Miasta

W dniu 28 lutego 2018 roku uczniowie naszej szkoły z klas II Gimnazjum wzięli udział w zajęciach pt. "Oddech i wszechobecny kurz" dotyczących problemów zanieczyszczenia powietrza. Inicjatorem zajęć jest Urząd Miasta Legionowa, który od wielu lat prowadzi działania edukacyjne dla szkół w ramach kształtowania zachowań proekologicznych wśród dzieci i młodzieży.
W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie wiadomości z
zakresu biologii, chemii i fizyki, wzięli udział w mini warsztacie i obejrzeć filmy. Istotą zajęć było przybliżenie uczniom tematu zanieczyszczenia powietrza pyłami, ustalenie ich pochodzenia oraz poznanie metod monitorowania poziomu zagrożenia dla lokalnej społeczności.
Niestety w dużej mierze zanieczyszczenie powietrza jest powodowane przez
mieszkańców, którzy ogrzewają swoje domy paliwami stałymi (węglem, miałem, mułem węglowym oraz drewnem) i co gorsza odpadami, których to toksyczne spaliny powodują ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.
Pan Paweł Budzyński, autor projektu, informował uczniów także o prowadzonych przez Urząd Miasta działaniach zmierzających do zredukowania emisji pyłów i toksycznych spalin w Legionowie. Projekt realizowany przez Urząd Miasta pozwala mieszkańcom uzyskać dofinansowania na wyminę starych, kopcących pieców węglowych na nowe piece gazowe.

nauczyciel biologii
Urszula Mielniczuk