„Październik Międzynarodowym Miesiącem AAC” – „To było coś ! Pamiętne chwile z AAC"

powiatowa akcja.
Nasza szkoła za pośrednictwem klasy VI a wzięła udział w powiatowej akcji „Październik Międzynarodowym Miesiącem AAC” – „To było coś ! Pamiętne chwile z AAC”.
17 października podczas godziny wychowawczej uczniowie z VI a dowiedzieli się co to znaczy AAC i jakie znaczenie ma coroczna październikowa akcja dla społeczności osób niepełnosprawnych, w szczególności osób niemówiących.
23 października klasa wzięła udział w warsztatach zorganizowanych przez PZSziPS w Legionowie. W ramach warsztatów uczniowie zapoznali się z Alternatywnymi i Wspomagającymi metodami komunikacji (AAC) – poznali sposoby komunikowania się osób niemówiących takie jak gesty Makaton oraz Picture Exchange Communication System (PECS), - dowiedzieli się:
jak wykorzystywane są najnowsze technologie w komunikacji z osobami niemówiącymi,
- stosowali w praktyce poznane systemy komunikacji alternatywnej i wspomagającej.
Zwieńczeniem warsztatów było zaprojektowanie przez uczniów naszej szkoły, książki do komunikacji. PZSziPS. Rozstaliśmy się z piosenką zespołu Akurat „Lubię mówić z Tobą” „zaśpiewaną” za pomocą gestów.
Pod koniec października uczniowie z VI a przekazali zdobytą wiedzę na temat metod AAC młodszym uczniom naszej szkoły – IV d. Bardzo dziękujemy uczniom klasy VI a i IV d za zaangażowanie w udział w akcji. Mamy nadzieję, że pamięć o AAC zostanie z nami na długo. Natomiast już za rok nowi uczniowie naszej szkoły wezmą udział w cennej lekcji otwartości, wrażliwości i gotowości do komunikowania się z osobami niemówiącymi.