PROJEKT EDUKACYJNY „TEATR ŁĄCZY POKOLENIA”
pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo

Projekt łączył w twórczym działaniu dwie grupy zróżnicowane wiekowo: grupę dzieci z kl. IVc i VIe (Teatr „Pinezka”) z grupą seniorek (Teatr „Etiuda” działający przy MOK w Legionowie). Każda z dwóch grup teatralnych – w ramach teatru amatorskiego – już wcześniej zrealizowała i wystawiła kilka spektakli teatralnych.
Zrealizowany projekt pokazał, że dialog międzypokoleniowy jest możliwy i służy rozwojowi społecznemu zarówno młodych jak i starszych. Dzięki niemu poszczególne pokolenia dążą do tworzenia relacji międzyludzkich opartych na obopólnych korzyściach. Te korzyści będą skutkowały budowaniu relacji społecznych w dalszym życiu.
Pokazał grupom, które dotychczas działały osobno, że warto czasem doprowadzić do spotkania, konfrontacji i w końcu do integracji, ponieważ posłuży to nowemu spojrzeniu na teatr, na twórczą pracę zespołu w przyszłości.
Dzięki projektowi doszło do wzajemnego poznania, zbudowania bliższych relacji, więzi, które będą się rozwijały przy okazji dalszych spotkań.
W końcu działania międzypokoleniowe udowodniły, że możliwe jest wspólnotowe działanie, przepełnione zabawą i radosnym tworzeniem. Dzieci i seniorki współtworzyły spektakl, napisały scenariusz, wybrały muzykę, przygotowały scenografię. Grupa, złożona z osób tak zróżnicowanych wiekowo pokazała, że poprzez warsztaty, próby nad spektaklem można osiągnąć cel, doprowadzić do finału, który będzie uwieńczeniem wspólnego działania.
Wszystkie realizowane przedsięwzięcia, wspólne wyjazdy, imprezy, warsztaty, tworzenie przedstawienia, doprowadziły do integracji zespołu, pokazały, że dialog międzypokoleniowy jest możliwy. Projekt „Teatr łączy pokolenia” połączył pokolenia. Stało się to dzięki wspólnej teatralnej pasji, którą człowiek posiada bez względu na wiek.
26 listopada 2018 roku dzieci z zespołu „Pinezka” zaprosiły seniorki z grupy teatralnej „Etiuda” na zabawę andrzejkową. Wszyscy znakomicie się bawili przy karaoke, które odbywało się w różnych konfiguracjach i przy różnorodnym repertuarze. Dzieci znały niektóre utwory proponowane przez seniorki. Następnie uczestnicy projektu integrowali się przy zadaniach wykonywanych w mieszanych wiekowo zespołach. Na zakończenie miały miejsce różnorodne wróżby andrzejkowe. Wszystkim najbardziej podobała się zabawa w odgadywanie przyszłości z cienia, który rzucał kształt wytopionego wosku. Twórczej pracy towarzyszyła iście rodzinna atmosfera. Rodzice uczniów przygotowali poczęstunek, który zdecydowanie umilił atmosferę. Uczestnicy przy okazji wspólnej zabawy zaczęli się poznawać, współpracować w grupach zadaniowych. Podczas pracy zespołowej wyłonili się liderzy zarówno wśród dzieci, jak i seniorek.
13 kwietnia 2019 roku uczestnicy projektu wybrali się do Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie na spektakl „Przypadki Robinsona Crusoe”. Wizja scenarzysty i reżysera Jakuba Szydłowskiego zaowocowała umieszczeniem akcji w odległej przyszłości. Uczestnicy obejrzeli musical w konwencji science fiction. Dzieciom niezwykle podobała się muzyka, która klasyczne brzmienia przeplatała brzmieniami Etno, stroje bohaterów i zaskakująca scenografia, oszczędna, ale bardzo wymowna. Seniorki były zachwycone tempem spektaklu, wykorzystaniem multimediów, bezpośrednim kontaktem z aktorami, którzy grali bardzo blisko widowni. Po spektaklu wszyscy udali się w miejsce, w którym można było obejrzeć i zakupić kostiumy z archiwalnych przedstawień teatru „Roma”, tego bowiem dnia odbywała się teatralna wyprzedaż. Na zakończenie integracyjnego spotkania uczestnicy wybrali się do restauracji, by przy wspólnym jedzeniu porozmawiać o teatrze z perspektywy widza. Okazało się, że ta sama sztuka teatralna, może być interesująca zarówno dla młodych, jak i dla starszych. Nawet gra aktorska tego samego bohatera może się podobać ludziom w tak różnym wieku. Wspólny wyjazd pokazał, że zespół „Etiuda o Pinezce” nie tylko może wspólnie działać, przygotowywać przedstawienie, ale także miło spędzać czas, dyskutować na różne tematy i budować relacje.
Projekt międzypokoleniowy „Etiuda o Pinezce” zakończył się spektaklem pt. „Kosmos”, który odbył się w legionowskim Ratuszu 22 maja 2019 roku o godz. 16.00. Uczestnicy wystąpili dla swoich najbliższych: rodziców, dziadków, przyjaciół. To było podsumowanie kilkumiesięcznej drogi pełnej wspaniałych niespodzianek. Zespół żywiołowo bawił się podczas spektaklu wprowadzając publiczność w zdumienie nad istniejącą komunikacją na scenie, współpracą i artystycznym wyrazem.
3 czerwca 2019 roku spektakl „Kosmos” został zaprezentowany podczas Uroczystości Podsumowania Osiągnięć w roku szkolnym 2018/2019.

Realizatorki projektu: Joanna Kłak, Dorota Przekazińska