Uczeń jako odbiorca kultury - klasa 5d

Uczniowie klasy 5d wykonywali jedno z zadań przewidzianych regulaminem konkursu Biblioteka - szkolne centrum kultury. Klasa 5d przygotowała plakaty pod hasłem "Uczeń jako odbiorca kultury (książka, film, teatr, muzyka...". Na lekcji języka polskiego uczniowie prezentowali swoje prace, przeprowadzona została również pogadanka na temat kultury. Wprowadzono pojęcie kultury masowej i wysokiej na podstawie teatru, filmu, książki i muzyki. Padło pojęcie kiczu i wartościowych treści kultury. Następnie uczniowie trafnie rozpoznali różnorodne dzieła twórczości człowieka na przestrzeni dziejów: obrazy znanych twórców, rzeźby, fragmenty wybranych lektur czy utworów muzycznych. Nie było problemów z rozpoznaniem współczesnych utworów, zwłaszcza przykładów kultury masowej. Wnioski były takie, że to dzięki szkole uczeń poznaje, co to kultura wysoka. Szkoła organizuje wyjazdy do teatru i filharmonii; uczeń na lekcji słucha koncertów muzyki klasycznej i ogląda wartościowe filmy. Prace uczniów można obejrzeć na gazetce ściennej.

wychowawca klasy 5d
Karolina Ćwiek