Kilka słów z chemii na Dzień Ziemi

Z okazji dnia Ziemi uczniowie klas 8 wykonali samodzielnie w domu doświadczenie "Kwaśna gleba w domu". Jest ono związane z zagadnieniem kwaśnych opadów, które spadają na Ziemię i uszkadzają liście oraz igły drzew. Konsekwencją jest ich opadanie. Zakwaszenie gleby powoduje zamieranie korzeni roślin. Substancje odżywcze niezbędne roślinom są rozpuszczane przez kwaśne opady i wymywane z gleby. Powoduje to spowolniony wzrost i szybkie obumieranie roślin.
Celem doświadczenia było porównanie wpływu zakwaszenia środowiska na wzrost roślin.
Uczniowie obserwowali wzrost nasion rzeżuchy i owsa na podłożach podlewanych wodą, wodą z octem i wodą z solą kuchenną.
Rzeżucha nie wykiełkowała na podłożu zwilżanym roztworem wody z octem oraz na podłożu podlewanym wodą z solą kuchenną.
Z doświadczenia wypłynął m.in. taki wniosek- zakwaszenie środowiska uniemożliwia wzrost rzeżuchy.
Dbajmy o Ziemię poprzez podjęcie działań przeciwdziałających kwaśnym opadom.

nauczyciel chemii
Aneta Zimnicka