Narodowe Święto Niepodległości

Dnia 10 listopada, w przededniu 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez państwo polskie, w Szkole Podstawowej nr 1 w Legionowie odbył się uroczysty montaż słowno - muzyczny upamiętniający to historyczne wydarzenie. W jego przygotowanie zaangażowali się nie tylko uczniowie szkoły, ale przede wszystkim nauczyciele i dyrekcja. Wyjątkowo w tym roku również zaproszeni na spotkanie goście oraz rodzice brali aktywny udział w tak niezwykłej lekcji historii.
Uroczystość poprowadzili: Pani Marta Dejnek – nauczycielka języka polskiego oraz Pan Michał Zalewski - nauczyciel religii. Pan Zbigniew Kamiński – nauczyciel informatyki - wzruszającym wykonaniem pieśni patriotycznej Rota przy akompaniamencie Pani Moniki Misiury – nauczycielki muzyki - rozpoczął część artystyczną, a Pan Tomasz Talarski, przedstawiciel Rady Rodziców SP1 i jednocześnie Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie, odczytał wiersz Hymn do miłości Ojczyzny Ignacego Krasickiego.
Po komendzie baczność społeczność szkolna odśpiewała Hymn Narodowy. W dalszej części uroczystości mogliśmy usłyszeć podniosłe, związane z niepodległością naszej Ojczyzny utwory, które były odczytywane przez nauczycieli i zaproszonych gości:
- Pani Ewa Walczak (nauczycielka języka polskiego) - C.K. Norwid Moja piosnka 2 przy akompaniamencie Szymona Mazura z klasy 6b, grającego na klarnecie;
- Pani Katarzyna Pernal (nauczycielka języka polskiego) - J. Lechoń z cyklu Polonia Resurrecta;
- Pani Wicedyrektor Bogumiła Załęska – Waszkiewicz – M. Konopnicka Pieśń o domu przy akompaniamencie skrzypaczki – Mai Zarzyckiej z klasy 5a.
Patriotyczne spotkanie uświetnił sam Józef Piłsudski w osobie Pana Wacława Kobylińskiego – nauczyciela historii, który pojawił się w oryginalnym stroju z epoki i odczytał apel-rozkaz do żołnierzy Legionów Polskich walczących o naszą wolność. Następnie wiersz K. I. Gałczyńskiego Polska odczytali: Pan Adam Aksamit -Radny Rady Miasta Legionowo oraz Pani Kamila Prażnowska – Sinulingga - nauczycielka języka polskiego.
Kolejnym, patriotycznym utworem był wiersz Tadeusza Różewicza Oblicze ojczyzny, który został odczytany przez Pana Janusza Klejmenta – Przewodniczącego Rady Miasta Legionowo oraz przez Panią Wicedyrektor Iwonę Depczyńską. Utwór Wisławy Szymborskiej Gawęda o miłości ziemi ojczystej odczytała Pani Ewa Jabłońska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Legionowie. Na zakończenie montażu Pan Zbigniew Kamiński, przy akompaniamencie Pani Moniki Misiury odśpiewał pieśń Wojenko, wojenko….
Podsumowując Pani Dyrektor Ewa Jabłońska podziękowała gościom i pracownikom szkoły za aktywny udział w uroczystości, przypomniała wartości patriotyczne, które powinny być przekazywane z pokolenia na pokolenie dzięki kultywowaniu tradycji.
Organizatorzy serdecznie dziękują za godną postawę uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Legionowie oraz osobom odpowiedzialnym za nagłośnienie i dekorację.