Akcja „Odchudzamy szkolne plecaki”

Każdy z nas był uczniem i wie, jak ciężkie tornistry dzieci noszą na swoich plecach. Dlatego w naszej szkole przeprowadzana jest akcja pod hasłem „Odchudzamy szkolne plecaki”. Jej celem jest odciążenie kręgosłupów uczniów, by zapobiec coraz powszechniejszym wadom postawy. Chcemy, aby plecaki uczniów były lżejsze i zawierały tylko niezbędne rzeczy.

W ramach akcji „Odchudzamy szkolne plecaki” wychowawcy przeprowadzą z uczniami na godzinach wychowawczych „pogadanki” na temat zawartości plecaków oraz poprawnego noszenia plecaka. Uczniowie przeanalizują zawartość swoich tornistrów i wspólnie z wychowawcą stworzą listę zbędnych rzeczy. Wychowawcy zwrócą uwagę, aby uczniowie nie obciążali swoich plecaków telefonami, MP3, MP4, tabletami oraz innymi gadżetami zbędnymi w szkole. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów uzgodnią z uczniami, na które lekcje dzieci mają przynosić podręczniki, a na które zeszyty ćwiczeń. Podczas godzin wychowawczych zostanie przypomniane uczniom, że do szkoły należy przynosić tylko jeden piórnik (z najbardziej potrzebnymi przyborami szkolnymi).
Plecaki szkolne w wybranych losowo klasach zostały zważone w listopadzie, a następnie będą ważone w styczniu, w celu sprawdzenia skuteczności podjętych w ramach akcji działań.

Kilka porad dotyczących wyboru tornistra

- Wybierz lekki tornister z szerokimi, wyściełanymi szelkami na ramiona. Szelki powinny być regulowane i ustawione tak, by były równej długości aby można było swobodnie wkładać i zdejmować tornister.
- Tornister powinien być noszony na obu ramionach – zawieszenie plecaka na jedno ramię, może doprowadzić do asymetrii mięśniowej.
- Przy pakowaniu wykorzystaj wszystkie jego przegrody i kieszenie. Ciężar rozłóż symetrycznie do pionowej osi ciała, cięższe przedmioty najbliżej pleców i środka. Plecak nie powinien ważyć więcej niż 10 do 15 procent masy ciała ucznia.

Nauczyciele odpowiedzialni za rozpowszechnienie akcji w szkole:
Iwona Kopeć i Małgorzata Latkowska