"Witajcie w szachowej krainie"

Szachy to gra, która nie tylko stanowi doskonałą rozrywkę, ale przede wszystkich rozwija liczne umiejętności. Szachowe rozgrywki to doskonała okazja do nauki myślenia logiczno-wyobrażeniowego, konsekwencji i wytrwałości w działaniu, rozwijania pamięci i uwagi oraz pozytywnych sfer osobowości. Wyniki badań wskazują, że gra w szachy stymuluje korę przedczołową, która odpowiada za samokontrolę, racjonalne myślenie, planowanie oraz osąd. Dzięki szachowym rozgrywkom, w mózgu powstają nowe połączenia neuronalne. To również ogromna możliwość kształtowania aktywności twórczej i wiele szans do podejmowania zagadnień wychowawczych. Szachy wymagają od uczestnika gry budowania własnych strategii, nie pozwalają na odtwórczość, ale za każdym razem stawiają konieczność tworzenia nowych rozwiązań. Uczą radzenia sobie z porażką oraz podnoszą własną samoocenę, po wygranej grze. Wiele z umiejętności, które kształtują się w czasie szachowych rozgrywek, pozwala na osiąganie lepszych wyników w innych dziedzinach. Szachy są narzędziem stymulującym rozwój emocjonalny i intelektualny ucznia, kształtując jego osobowość i rozwijając twórczy potencjał.
W tym roku szkolnym uczniowie klasy 2c biorą udział w innowacji pedagogicznej "Witajcie w szachowej krainie". Podczas zajęć drugoklasiści zdobywają wiedzę szachową oraz doskonalą posiadane już umiejętności. Dzieci mogą liczyć również na wsparcie starszych kolegów, którzy chętnie wspierają młodych szachistów.
Anna Gągolewska