SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „OJCZYZNA W POEZJI”

W ramach 5 edycji programu SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW w naszej Szkole przeprowadzony zostanie
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „OJCZYZNA W POEZJI”
Cele konkursu:
- kształtowanie uczuć patriotycznych,
- rozwijanie umiejętności recytatorskich,
- upowszechnianie znajomości polskiej poezji patriotycznej,
- rozwijanie zainteresowania poezją,
- upowszechnianie kultury żywego słowa.

Warunki uczestnictwa:
a) W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas IV – VII SP oraz II-III Gimnazjum.
b) Każdy uczestnik przygotowuje do recytacji jeden wiersz o tematyce patriotycznej z przygotowanego przez nauczycieli zestawu (zestaw dostępny u nauczyciela polonisty). Uczeń może wybrać także inny wiersz, jednak musi on uzyskać akceptację nauczyciela języka polskiego.
c) Czas występu nie może przekraczać 5 minut.
d) Chęć udziału należy zgłosić do 14 lutego do swojego nauczyciela języka polskiego.
e) Udział w konkursie jest bezpłatny.

4. Przebieg konkursu:
Etap I – klasowe eliminacje. Przeprowadza je nauczyciel języka polskiego uczący w danej klasie, we wskazanym przez siebie dniu pomiędzy 21 a 23 lutego. Do finału przechodzi maksymalnie dwóch uczniów z każdej klasy, którzy uzyskają najlepszy wynik w eliminacjach wg następujących kryteriów oceny:
- dobór utworu
- opanowanie pamięciowe tekstu
- interpretacja wiersza - dykcja (sposób mówienia, poprawność wypowiedzi)
- ogólny wyraz artystyczny (naturalność wypowiedzi, rekwizyty)
Etap II – szkolny finał. Termin: 26 lutego. Laureaci zostaną wyłonieni w drodze głosowania jury.

Organizator,
Małgorzata Latkowska