Podsumowanie Szkolnego Tygodnia Profilaktyki

W dniach 12 – 16 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Legionowie, odbyła się IV już edycja Szkolnego Tygodnia Profilaktyki. Głównym celem organizacji Dni Profilaktyki była popularyzacja idei profilaktyki w szkole, uświadomienie szkodliwości używek, podkreślenie wartości postaw przyjacielskich, przeciwdziałanie agresji oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Każdego dnia obowiązywał określony kolor stroju. Klasy włączały się w poszczególne działania profilaktyczne, a także były ich autorami. W minionym tygodniu podejmowano następującą tematykę:
PONIEDZIAŁEK 12.03.18r. Dzień Antyużywkowy - kolor biały
WTOREK 13.03.18r. Dzień Wolontariatu - kolor zielony
ŚRODA 14.03.18r. Dzień przeciwdziałania agresji i przemocy - kolor czerwony
CZWARTEK 15.03.18r. Dzień dobrych praktyk - kolor niebieski
PIĄTEK 16.03.18r. dzień bezpieczeństwa - kolor żółty
W tych dniach w naszych szkolnych progach gościliśmy przedstawicieli instytucji wspierających pracę szkoły. Nasi uczniowie mieli zajęcia z funkcjonariuszami Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W spotkaniu uczestniczyło ok 350 uczniów. Tematem zajęć była odpowiedzialność nieletnich za czyny karalne.
Naszymi gośćmi byli również Zastępcy Komendanta Straży Miejskiej p. Adam Nadworski i p. Paweł Szulc. Funkcjonariusze opowiedzieli o zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. W spotkaniu ze strażnikami udział wzięło blisko 450 uczniów z klas I – III. Podczas spotkania rozdano między innymi 500 sztuk opasek odblaskowych, 100 sztuk magnesów odblaskowych i kilka kamizelek odblaskowych.
Przeciwdziałając przejawom agresji wśród uczniów, zajęcia prowadziła również policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie. W spotkaniu wzięło udział 450 uczniów naszej szkoły. Zaprosiliśmy również przedstawiciela Policji do najmłodszej grupy uczniów, realizując akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Do współpracy zaprosiliśmy również pracownika Stacji Sanitarno - Epidemiologiocznej w Legionowie. Nasi uczniowie w dniu antyużywkowym, uczestniczyli w spotkaniu na temat szkodliwości substancji uzależniających: papierosów, e- papierosów, alkoholu, dopalaczy i narkotyków. Pracownik Sanepidu spotkał się również z uczniami, aby opowiedzieć o zdrowym odżywianiu , a jednocześnie przestrzec przed spożywaniem niektórych produktów spożywczych zawierających szkodliwe substancje.
Naszym gościem był również dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Legionowie - p. Anna Brzezińska, która na spotkaniu z uczniami mówiła o działalności Wolontariatu w powiecie legionowskim. W spotkaniu wzięło udział 350 uczniów. W ramach współpracy między szkołami w Dniu Dobrych Praktyk gościliśmy w naszych szkolnych progach przedstawicieli Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie. Uczniowie w/w szkoły wraz z opiekunem opowiedzieli w III kl. gim o zdrowym odżywianiu oraz pokazali jakie dekoracje można wykonać z warzyw.
Na zakończenie akcji, w ramach Dnia bezpieczeństwa naszym gościem była pani Dorota Stalińska aktorka i założycielka Fundacji „Nadzieja”. Poprowadziła prelekcje dotyczące bezpieczeństwa uczniów w ruchu drogowym. Zwracała uwagę na widoczność pieszego, zasady poruszania się w różnych warunkach i okolicznościach. Przestrzegała przed używaniem telefonów komórkowych, słuchawek oraz innych urządzeń powodujących rozpraszanie i dekoncentracje uwagi dziecka w trakcie drogi do domu i szkoły. Uczniowie po spotkaniu otrzymali odblaski, które mają poprawić ich widoczność i zapewnić bezpieczeństwo na drodze.
Poza zaproszonymi gośćmi, różne działania profilaktyczne podejmowały klasy we własnym zakresie i z własnej inicjatywy. Pojawiały się różne plakaty, banery, ulotki, gazetki, akcje charytatywne, kramiki ze zdrową żywnością, lekcje otwarte dla uczniów, projekty, prezentacje, itp.
Za włączenie się w Szkolny Tydzień Profilaktyki wszystkim Gościom, Uczniom Nauczycielom i Wychowawcom serdecznie dziękuję

Agnieszka Półtorak – pedagog SP 1
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/Wag3N5qSDJE" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>