Europejski Dzień Języków

Dnia 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. To coroczne święto, ustanowione przez Radę Europy i Unię Europejską, swoją pierwszą edycję miało w 2001 roku. Europejski Dzień Języków ma na celu uświadamianie językowej różnorodności Europy oraz propagowanie uczenia się języków przez całe życie, zarówno w szkole, jak i poza nią.
Z tej okazji, dnia 26 września 2018, w naszej Szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków, zorganizowany przez nauczycieli języka angielskiego – p. Iwettę Rębecką, p. Sylwię Żyszkowicz oraz p. Karolinę Ćwiek. W związku z tym odbył się Wielki Quiz Szkolny dla klas IV- VIII i oddziałów gimnazjalnych. Wzięło w nim udział ponad 100 uczniów.
Już tydzień wcześniej powstały gazetki ścienne z najróżniejszymi informacjami oraz ciekawostkami na temat języków świata oraz Europejskiego Dnia Języków. Organizatorzy zamieścili materiały na różnych gazetkach ściennych, w różnych częściach szkoły, aby uczniowie mogli wyszukać potrzebne informacje do rozwiązania quizu składającego się z 20 pytań.
Przy okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków uczniowie dowiedzieli się, że na świecie funcjonuje ok. 7 tysięcy języków, a w samej Europie jest ich aż 225, że wszystkie języki europejskie opierają się na alfabecie łacińskim, a język polski czy rosyjski należą do tej samej rodziny języków słowiańskich. Można było się dowiedzieć, jak brzmi „cześć“ w najróżniejszych językach na świecie oraz jakie dźwięki wydają z siebie zwierzęta w różnych częściach kuli ziemskiej, np. polska żaba mówi „kum kum“, a angielska „ribbit ribbit“, polski kogut robi „kukuryku“, a włoski - „chicchirichi“.
Aby zmotywować naszych uczniów do nauki, nie tylko jednego języka obcego, organizatorzy umieścili na gazetkach ściennych informacje o znanych aktorach, sportowcach i piosenkarzach oraz ilości języków, w których płynnie potrafią porozumiewać się, np. znany podróżnik i dziennikarz, p. Wojciech Cejrowski, potrafi mówić w języku angielskim, rosyjskim, portugalskim i hiszpańskim.
Materiały zostały zaczerpnięte z oficjalnej strony www.edl.ecml.at
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków, zorganizowany został także konkurs „Discover Europe“, który polegał na wykonaniu przez uczniów plakatów na temat różnych zakątków Europy. Prace uczniów można było oglądać i podziwiać na szkolnej wystawie. Wysiłki wszystkich uczniów zostały nagrodzone.