Wycieczka "Śladami Jana Kochanowskiego"

Uczniowie klas 7c i 7d w dniu 15.10.18 pojechali na jednodniową wycieczkę w celu zdobycie informacji na temat życia i twórczości Mistrza Jana Kochanowskiego.
Pierwszym etapem podróży był zabytkowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, w którym jest Kaplica
Kochanowskich wybudowana w 1610 roku, a w jej podziemiach krypta z prochami poety i jego rodziny. W ścianie kaplicy wmurowana jest tablica z napisem: " Jan Kochanowski, wojski sandomierski tu spoczywa. Aby uczony przechodzień nie minął bez uczczenia zwłok takiego męża, którego pamięć u ludzi wykształconych trwać będzie wiecznie. Umarł 1584 r. dnia 22 sierpnia mając 54 lata"
Ze Zwolenia uczniowie udali się do Sycyny. Tam Jan Kochanowski przyszedł na świat w dniu 6 czerwca 1530 roku. W parku w Sycynie można dzisiaj obejrzeć fundamenty dworu. Tyle pozostało.
Kolejnym etapem podróży było Muzeum im. Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. W pięknym parku uczniowie szukali lipy, pod którą ponoć poeta lubił odpoczywać.
Najmilszy jednak był czas spędzony przy ognisku, a także zabawa złotymi klonowymi liśćmi. Pogoda tego dnia była wyjątkowo piękna.
Uczniom towarzyszyła Pani Dyrektor Bogumiła Załęska-Waszkiewicz, a także wychowawczynie

Anna Wojdyła i Jolanta Urbańska